Американці повернули Іракові знамениту «табличку Гільгамеша»

335

Артефакт віком 3500 років вкрали тридцять років тому і незаконно ввезли в США. Глиняна табличка містить уривки з «Епосу про Гільгамеша».

Глиняна табличка розміром 17 на 12,5 сантиметрів. На ній – фрагмент епосу про могутнього месопотамського царя Гільгамеша, який шукає безсмертя. Тридцять років тому цей артефакт вкрали з музею в Іраку. Зараз він повертається додому. Про це повідомляє rusjev.net.

“Пограбування музею стало справжнім ударом, оскільки наша історія дуже важлива для нас. Наша історія визначає нас, показуючи, що ми древня країна “, – зазначив Фарід Яссін, посол Іраку в США.

Глиняна табличка з клинописом – це” скарб для всього людства “, впевнені в ЮНЕСКО. А історія про Гільгамеша вплинула на всі великі монотеїстичні релігії, а також залишила сліди в Іліаді і Одіссеї. Не менш епічним було і повернення артефакту Іраку. Припускають, що табличку вкрали з іракського музею в 1991 році, по час війни в Перській затоці.

“Ця репатріація – історія епічних масштабів. Розумієте, артефакт з’явився у Великобританії в 2001 році. Контрабандою його доставили в США і продали за 50 тисяч доларів. З підробленими документами його перепродали і відправили в іншу країну, а потім повернули в США, де аукціонний будинок допоміг продати її за 1,6 мільйона доларів “, – розповів Кеннет Політ, помічник генпрокурора США.

За таку суму артефакт купили власники мережі магазинів Hobby Lobby, сім’я Грін. Вони християни-фундаменталісти і засновники Музею Біблії в Вашингтоні. Табличку планували зробити частиною експозиції. Куратор музею занепокоївся про походження артефакту в 2017 році, порахувавши, що його документація була неповною. Остаточно влада США табличку вилучила в 2019 році.

“Ця церемонія – також і попередження для контрабандистів і грабіжників, для тих, хто використовує конфлікти для крадіжки і торгівлі культурною спадщиною, беручи участь в руйнуванні культурного розмаїття. Ірак дуже сильно постраждав від подібних руйнувань, зовсім недавно під час окупації ІДІЛ “, – підкреслила Одрі Азула, генеральний директор ЮНЕСКО.

Міністерство культури Іраку закликало інші організації – музеї, університети, колекціонерів, ретельно вивчити артефакти сумнівного походження, щоб знайти інші зниклі старовинні скарби і повернути їх в країну походження.

“Повернення іракських артефактів для мене означає відновлення почуття власної гідності і відновлення довіри до іракського суспільства”, – розповів Хасан Назім, міністр культури Іраку.

У липні цього року США вже повернули Іраку 17 тисяч стародавніх артефактів. В основному експонати відносяться до шумерського періоду, однією з найстаріших цивілізацій Месопотамії. Історичні цінності вивозили з Іраку протягом десятиліть, в тому числі після початку військової місії США в 2003 році.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!