Італійська нагорода Петрарки – у поетів із Чернігова

 

Василь СЛАПЧУК, письменник, літературознавець, прес-центр Міжнародної літературно-мистецької Академії України

 

Відомі українські письменники Тетяна та Сергій Дзюби нещодавно нагороджені почесною міжнародною медаллю Франческо Петрарки в Італії – за визначну творчість, а доктор наук із соціальних комунікацій, професор Тетяна Дзюба – і за подвижницьку наукову діяльність.

Чернігівці стали переможцями Міжнародного літературно-мистецького фестивалю (Італія – Німеччина – Україна) та Міжнародного літературного конкурсу «Пушкін і Гоголь в Італії». Яскраві поетичні фестивалі проводяться там щороку, а відтепер організатор чудового дійства – Міжнародна Академія «ЛIК» – діячів літератури, мистецтв та комунікацій (Німеччина – Україна; президент – письменниця, мистецтвознавець, журналіст і громадський діяч Олена Ананьєва), котра об’єднує талановитих людей із різних держав світу. Академія швидко розвивається, адже до неї увійшли знані письменники та науковці. У престижному міжнародному гоголівському конкурсі взяли участь поети і прозаїки з дев’яти держав. Сергій і Тетяна здобули найвищу відзнаку – «Діамантовий Дюк у Римі» – водночас у двох номінаціях. Тетяна Дзюба – за нову книжку віршів «Танок Саломеї» (Канада, Торонто) і численні наукові статті про Миколу Гоголя, Пантелеймона Куліша, Михайла Коцюбинського й інших видатних наших класиків в українських та зарубіжних виданнях. А Сергія Дзюбу нагороджено за поетичний цикл «Українець Микола Гоголь в Італії» та його есеї і рецензії. В Італії Сергія Дзюбу назвали «українським Петраркою», адже більшість його проникливих поезій – про кохання до однієї Жінки, а ще про любов – до людей, України, природи і всесвіту… Причому всі свої книжки (їх уже 70) він неодмінно присвячує дружині Тетяні. На думку фахівців, це – єдиний такий випадок у світовій літературі. Вірші поетів із Чернігова перекладені понад 60-ма мовами світу, зокрема й італійською, і надруковані в часописах 40-ка держав. За кордоном видані 15 їхніх книжок, нещодавно – збірка віршів Тетяни Дзюби «Танок Саломеї» (в Канаді, у популярній серії лауреатів Міжнародної літературної премії імені Ернеста Хемінгуея) і роман для дітей Сергія Дзюби «Кракатунчик – кленовий бог» (перша частина казкової трилогії «Душа на обличчі» – у Казахстані та Канаді). Президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, поет Сергій Дзюба розповів про нашого Гоголя – справді видатного українського письменника, котрий щиро любив свою Вітчизну – Україну, однак не зміг витримати задушливої, казенної атмосфери Російської імперії, тому майже дванадцять років мешкав у Європі, в основному, в сонячній Італії, що надихала його, як і рідна земля. Тому ми повинні захищати від фальсифікацій свого геніального добродія Миколу Гоголя, великого Українця, і справедливо пишатися ним перед усім світом! Один із віршів Сергія Дзюби, поданих на цей конкурс, так і називається:

УКРАЇНЕЦЬ МИКОЛА ГОГОЛЬ В ІТАЛІЇ Повітря – наче з іншої епохи… Авжеж, свобода – найцінніший скарб! З російського задушливого льоху Враз вирвався – то я уже не раб?

Жандарми, департаменти, підлота, Чиновники, продажні і глевкі, – Там – каторга, уярмлення народів, Зґвалтовані сатрапами віки.

А тут – душа, оживлена, зігріта, Розкута, горда, справжня, наче Січ! На милій Батьківщині – також літо, І сонях – в сонці, ніби бог… А ніч –

Густа, як мед, і запашна, цілюща; Чумацький шлях – козацький оберіг! І, мов горіхи, зорі тихо лущить Наш місяченько, що на дуб приліг.

Гаї – немов до неба, солов’їні, Пісні, що линуть ген аж за межу… Італія так схожа на Вкраїну, Яку щодня у серці бережу!

Спасибі, чарівна моя сеньйоро, За вічний Рим, Неаполя розмай! Я до Росії повернусь не скоро – Хто був на небі, мріє лиш про рай.

Звісно, це – дуже важливо, особливо зараз, в часи віроломної війни, – пропагувати за кордоном українську літературу і культуру, наші національні традиції. Тож щиро вітаємо звитяжних українців, самовідданих, шляхетних подвижників – Тетяну та Сергія – з новими почесними відзнаками в Італії. Що й казати, дуже поталанило Чернігову з цим обдарованим, патріотичним подружжям!

№11 (199) 2 червня 2017